INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jadwiga Wanda Michałowska (z domu Barszczewska)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michałowska z Barszczewskich Jadwiga Wanda (1884–1966), nauczycielka, założycielka szkoły handlowej w Siedlcach, dyrektorka Gimnazjum im. M. Konopnickiej w Warszawie. Ur. 26 II w Samarkandzie, była córką Leona Barszczewskiego, pułkownika wojsk rosyjskich i podróżnika, odkrywcy szczytów w Azji centralnej (jeden z lodowców w górach Tień-Szań nosi nazwę lodowca Barszczewskiego), oraz Ireny Zofii z Niedźwieckich. Szkołę średnią, rozpoczętą w Samarkandzie, ukończyła w r. 1901 w Petersburgu, a w l. 1901–4 studiowała geografię i przyrodoznawstwo na wyższych kursach Instytutu im. Ksenji w Petersburgu. W r. 1904 uzyskała koncesję na prowadzenie 4-klasowej szkoły handlowej w Siedlcach, w której była początkowo nauczycielką przyrody i geografii, a od września 1908 do lipca 1920 dyrektorką. W czasie licznych wyjazdów zagranicznych zapoznawała się z organizacją i metodami wychowawczymi szkół w Finlandii, Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Włoszech i Belgii, wprowadzając następnie do swej szkoły innowacje, jak systematyczne badania lekarskie, nowe formy samorządu uczniowskiego czy wreszcie stosowane w szerokim zakresie wychowanie fizyczne i wycieczki krajoznawcze. Nowości te budziły sprzeciw społeczeństwa siedleckiego, wyrażony m. in. na zebraniu rodziców w marcu 1906 żądaniem skasowania lekcji przyrody, a zwłaszcza wykładów z zakresu anatomii, jak również usunięcia ze szkoły lekarza. Mimo tych przeszkód szkoła rozwijała się, przekształcając się w r. 1906 w 7-klasową, a w r. 1911 na 8-klasową. W okresie strajku szkolnego M. wprowadziła w szkole wykłady w języku polskim, rezygnując z uprawnień państwowych, współdziałała też w tworzeniu Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) na terenie Siedlec. W r. 1917 M. przekształciła szkołę handlową w gimnazjum realne, a w r. 1919 przekazała ją państwu. Szkoła otrzymała wówczas nazwę Państwowe Gimnazjum Żeńskie im. Królowej Jadwigi.

Od lipca 1920 do stycznia 1929 M. była przełożoną Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. M. Konopnickiej w Warszawie. Podobnie jak w szkole siedleckiej potrafiła wytworzyć atmosferę wychowawczą opartą na zaufaniu i przyjaźni. M. dawała młodzieży dużo większą swobodę niż w innych szkołach, żądając w zamian prawdomówności. Dewizą obu szkół było «prawdą a pracą». Zorganizowała wycieczki dla młodzieży w r. 1925 do Rumunii, w r. 1927 do Bułgarii i Turcji, w r. 1928 do Jugosławii i Austrii oraz w r. 1929 do Francji, Belgii i Danii. Organizowała kolonie letnie, a także pierwsze w Polsce kolonie lecznicze w Rabce dla młodzieży zagrożonej gruźlicą. Kierowane przez M-ą gimnazjum zajmowało przodujące miejsce wśród żeńskich gimnazjów Warszawy, a przyczyniały się do tego takie momenty, jak wybitni nauczyciele, stosowanie metody poglądowej, budzenie aktywności ucznia, rozbudowanie samorządu szkoły itp. Równocześnie M. działała aktywnie w Klubie Kobiet Postępowych, w Stowarzyszeniu Kobiet z Wyższym Wykształceniem; była też członkiem pierwszego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich Państwowych oraz Tow. Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. W l. 1929–39 była członkiem zarządu i przewodniczącą Sekcji Polskiej Międzynarodowej Ligi Nowego Wychowania, brała udział we wszystkich zjazdach zagranicznych Ligi, wygłaszając referaty i organizując polskie wystawy. Od listopada 1928 do maja 1929 organizowała dział wychowawczy na Poznańskiej Wystawie Krajowej. W październiku 1929 odbył się w Siedlcach jubileusz 25-lecia pracy pedagogicznej M-iej. Od 15 I 1929 do wybuchu wojny w r. 1939 była wizytatorką w wydziale szkół średnich Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ., od października 1931 członkiem Wyższej Komisji Dyscyplinarnej tegoż Ministerstwa. W tym czasie opublikowała prace z zakresu pedagogiki: Zagadnienia wychowawcze w nowych programach (W. 1933, wyd. 3. W. 1934), Oblicze nowych programów (W. 1935) oraz szereg artykułów w „Oświacie i Wychowaniu” „Ogniwie”, „Gimnazjum” i „Szkole i Dziecku”. Wydała również swój pamiętnik z l. 1904–20, pt. Walka o nową szkołę. Wspomnienie z przed 30 lat (W. 1935) i była współautorką dwu podręczników z zakresu przyrody i geografii dla szkoły powszechnej. M. miała powiązania z obozem sanacji. Współpracowała blisko z wiceministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego, Kazimierzem Pierackim.

W okresie okupacji hitlerowskiej pracowała początkowo w utworzonej przez tajne władze wojskowe Komisji Oświecenia Publicznego. Po aresztowaniu Pierackiego w lecie 1940 pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej. Od czerwca 1943 musiała ukrywać się na prowincji, m. in. w Lubieniu (pow. Piotrków Trybunalski), gdzie uczyła na tajnych kompletach. Od sierpnia 1945 aż do przejścia na emeryturę w dn. 1 I 1949 była wizytatorką Min. Oświaty w dziale opieki nad dzieckiem. Jednocześnie w l. 1945–7 była przewodniczącą Polskiego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży. Dwukrotnie wyjeżdżała w tym okresie do Szwajcarii w celu zdobycia pomocy materialnej dla Komitetu. W r. 1950 wydała wraz z mężem tłumaczenie pracy B. Esipowa i N. Gonczarowa „Pedagogika”. Od r. 1960 pracowała w sekcji emerytów ZNP, rozwijając samopomoc koleżeńską i organizując życie kulturalno-oświatowe. Zmarła w Warszawie 20 V 1966 i pochowana została na cmentarzu Powązkowskim. Odznaczona była serbskim Orderem Św. Sawy IV stopnia, bułgarskim Damskiej Krest II stopnia oraz Złotą Odznaką ZNP.

Z małżeństwa z Zygmuntem Michałowskim (zob.) miała córkę Irenę, zamężną Kozarską.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Gałecki W., J. Barszczewska-Michałowska (1884–1966). Wspomnienie, „Przegl. Hist.-Oświat.” R. 10: 1967 nr 2 s. 293–9 (fot.); Kasperowiczowa H., Stowarzyszenie Dyrektorów Polskich Szkół Średnich Państwowych 1925–1945, tamże 1965 z. 2 s. 246–7; Mrozowska K., Wyrobkowa W., Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej w Warszawie, tamże 1960 z. 2 s. 105–9; Radlińska H., Z dziejów pracy społecznej i oświatowej, Wr.–W.–Kr. 1964; – Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, R. 14: 1931 nr 11 s. 435; Gałecki W., Jeszcze raz przez życie, Kr. 1966 (fot.); Spis nauczycieli Zagórowskiego, I–II; Zanowa J., W służbie oświaty, Wr.–W.–Kr. 1961; – I. Barszczewska-Michałowska (1884–1966), „Głos Naucz.” R. 50: 1966 nr 24 s. 2 (fot.); Jednodniówka wydana staraniem byłych wychowanek szkoły Jadwigi Barszczewskiej w Siedlcach, obecnie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Siedlcach, ku upamiętnieniu zjazdu koleżeńskiego, który odbył się dnia 6 października 1929 w Siedlcach z okazji 25-lecia pracy pedagogicznej JWP J. Barszczewskiej-Michałowskiej, założycielki i długoletniej przełożonej wymienionego gimnazjum, W. 1931; „Stolica” R. 21: 1966 nr 25 s. 10 (fot.); – AAN: Min. Wyznań Rel. i Oświecenia Publ., karta ewidencyjna nr 376; B. Narod.: rkp. 7074; – Informacje pisemne córki Ireny Kozarskiej z Warszawy.

Stanisław Konarski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.